Studija slučaja: projekt METMONIC

  • Kategorija objave:Projekti
Pregled

Nacionalna mreža meteoroloških postaja u Hrvatskoj, pod vodstvom Državnog hidrometeorološkog avoda (DHMZ) pokrenula je strateški projekt nazvan METMONIC. Cilj projekta bio je modernizirati mrežu meteoroloških postaja diljem zemlje postavljanjem više od 400 automatskih prizemnih meteoroloških postaja, meteorološko-oceanografskih plutača i sustava za daljinsko mjerenje. Ova inicijativa modernizacije imala je za cilj pružiti točne, pouzdane i pravovremene informacije o atmosferskim i morskim uvjetima, uključujući postavljanje mreže radara. Delta Tech, u suradnji s tvrtkom Campbell Scientific za koju djelujemo kao prodajni predstavnik u Hrvatskoj, zajedno ima ključnu ulogu u projektu, opremivši mrežu suvremenim proizvodima i pružajući stručne smjernice.

Izazov

Jedan od ključnih izazova s kojima se suočio DHMZ bio je pronalazak odgovarajućeg sustava za prikupljanje podataka koji bi mogao prikupljati podatke od različitih proizvođača senzora, a istovremeno ujediniti cijelu mrežu. Sustav je trebao biti fleksibilan, otporan na promjene i lako programabilan kako bi ispunio specifične zahtjeve projekta. Osim toga, udaljene lokacije predstavljale su još jednu prepreku, zahtijevajući robusno i energetski učinkovito rješenje za osiguravanje pouzdanog prikupljanja podataka.

Rješenje

DHMZ se odlučio za Campbell Scientific CR1000X sustav za mjerenje i kontrolu. Ovaj sustav je idealan izbor zbog svoje fleksibilnosti, jednostavnosti programiranja i jednostavne instalacije. Također, ovaj data logger omogućio je besprijekornu integraciju različitih senzora od više proizvođača, omogućujući DHMZ-u stvaranje ujedinjene i učinkovite mreže. Nadalje, moduli za proširenje, kao što su SDM-SIO1A i SDM-SIO4A, omogućili su povezivanje dodatnih senzora i prilagodbu budućim proširenjima. U Delta Techu smo bili zaduženi za programiranje i inženjering sustava, dok je instalaciju diljem RH vodio projektni partner Odašiljači i veze d.o.o.

Značaj i prednosti

Projekt METMONIC donosi brojne prednosti Nacionalnoj meteorološkoj mreži u Hrvatskoj, ali i njenim dionicima. Modernizacijom mreže postaja i postavljanjem naprednih mjernih sustava, projekt omogućuje kontinuirano praćenje vremena, klime i klimatskih promjena. Ovo poboljšano praćenje osnažuje sustave ranog upozoravanja na opasne vremenske događaje, podržava prilagodbu klimatskim promjenama i prirodnim nepogodama te izravno doprinosi održivom razvoju, osiguravajući sigurnost života i imovine.

Modernizacijom svih komponenti mreže, uključujući meteorološka, oceanografska i radarska mjerenja, projekt postiže potpunu i homogenu pokrivenost kopnenih i morskih područja. Dostupnost sveobuhvatnih i kalibriranih podataka poboljšava analizu klimatskih uvjeta i olakšava razvoj prilagođenih proizvoda kako bi se zadovoljile potrebe različitih gospodarskih sektora i javnih djelatnosti. Nadalje, projekt jača ljudske, tehničke i znanstvene kapacitete; promiče međunarodnu razmjenu informacija; te omogućuje lakši pristup arhivima, bazama podataka i popratnoj infrastrukturi DHMZ-ovog motriteljskog sustava.

Trenutni i arhivirani podaci prikupljeni kroz projekt METMONIC bit će javno dostupni na stranicama DHMZ-a, što će koristiti znanstveno-istraživačkim institucijama, nevladinim organizacijama i zainteresiranim korisnicima. Osobito će poduprijeti istraživanja povezana s klimatskim promjenama i njihovim utjecajem na ranjive sektore. Uspjeh projekta leži u njegovoj predanosti poboljšanju sustava ranog upozoravanja, jačanju kapaciteta, promicanju održivog razvoja te povećanju dostupnosti i upotrebljivosti vrijednih meteoroloških i klimatoloških podataka.